Anlat Okulunu, IEEE ODTÜ Öğrenci Kolu tarafından okullarımıza sağlanan internet erişim imkanlarının kullanılmasını teşvik etmek, öğrencileri bilişim teknolojileri ile erken yaşlarda tanıştırmak, ve her okulun bir internet sitesine sahip olması amacıyla düzenlenen bir web sitesi tasarım yarışmasıdır.

“Anlat Okulunu 01”de Neler yaptık:

-Türkiye'deki bütün ilköğretim okullarının katılımına açık olan yarışmanın MEB desteğiyle tüm okullara duyurulması sonucunda Türkiye'nin dört bir yanından 4500'in üzerinde başvuru alınmıştır.

-Milli Eğitim Bakanlığı'nın Antalya'da projelerinin sunulduğu kongrede etkinliğimizin tanıtımı için bir bilgilendirme semineri düzenlenmiştir. Kuşadası Aydın'da gerçekleştirilen 2. Uluslararası Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Sempozyumu'nda sunum, çalıştay düzenlenilmiş olunup, bildiri yayınlanmıştır. İstanbul'da düzenlenen BÖTE Kurultayı'nda da bir çalışta y ve seminerle yarışmanın tanıtımı yapılmıştır.

-TRT'deki Kasaba adlı çocuk programında yarışmanın tanıtımı, TRT'deki Bilişim Rüzgarı Programı'nda sitenin ve yarışmanın tanıtımı yapılmış ,y ine TRT'de Türk Site adlı programa canlı yayında katılarak yarışmamız anlatılmıştır. 11 Mart 2008 tarihinde ODTÜ'de gerçekleşen yarışma finali ve ödül töreni TRT'de ana haberlerde yer almıştır. Bunun dışında yine ulusal ve yerel basında yarışmanın haberleri yer almıştır.

-“Okuduğum Okul” ve “Hayalimdeki Okul” kategorilerinde yapılan yarışmada her iki kategoride de dereceye giren ilk 10 öğrenci öğretmenleriyle birlikte Ankara'ya gelerek bilişim alanında etkin isimlerden oluşan jüri önünde sunum yapmışlardır. Jürinin değerlendirmeleri sonucu her iki kategoride de dereceye giren öğrenciler ödüllendirilmiştir.

-Her yaştan öğrencinin bilişim teknolojileri ile tanışmasına yönelik çalışmalarımızdan biri olan bu yarışma ile ilköğretim çağındaki öğrencileri internet kullanımı ve web sayfası tasarımın a teşvik etmiştir.

Anlat Okulunu 02'' de neler yaptık

-Gösterilen yoğun ilgi sonucu ikincisi düzenlenen “Anlat Okulunu” lise öðrencilerinin de katılımıyla Milli Eğitim Bakanlığı’nın Türkiye'deki tüm ilköğretim okulları ve liselere yaptığı duyurular, Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Kurultayı, Bilişim Kurultayı gibi katıldığımız ulusal ve uluslararası etkinlikler ve genişletilen basın çalışmaları ile birlikte yarışmaya yoğun bir katılım gerçekleşti.

-Yarışma ilkinden farklı olarak öğrencileri daha fazla düşünmeye ve üretmeye teşvik etmek amacıyla sadece “Hayalimdeki Okul” kategorisinde yapıldı. İlköğretim öğrencileri hayallerindeki okulu anlatırken, liseli öğrencilerde ''Hayalimdeki Üniversite'' kategorisiyle hayallerindeki üniversiteyi tasarlama fırsatı buldu.

-“Hayalimdeki Okul” kategorisinde yapılan yarışmada dereceye giren ilk 10 ilköğretim ve lise öğrencisi öğretmenleri ve aileleriyle Ankara'ya gelerek bilişim alanında etkin isimlerden oluşan jüri önünde sunum yapmışlardır. Jürinin değerlendirmeleri sonucu dereceye giren ilköğretim ve lise öğrencileri ödüllendirilmiştir.

-Her yaştan öğrencinin bilişim teknolojileri ile tanışmasına yönelik çalışmalarımızdan biri olan bu yarışma ile ilköğretim ve lise çağındaki öğrencileri internet kullanımı ve web sayfası tasarımına teşvik etmiştir ve her yıl da etmeye devam edecektir.

''Anlat Okulunu 03'' de neler yaptık:

Gösterilen yoğun ilgi sonucu üçüncüsü düzenlenen “Anlat Okulunu” 2010 yılında ilköğretim öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın Türkiye'deki tüm ilköğretim okulları n a yaptığı duyurular, katıldığımız birçok Bilişim etkinliği ve genişletilecek basın çalışmaları ile yarışmaya 2010 yılında yoğun bir katılım gerçekleşmiştir. Yarışmanın daha önceki yıllardan farklı olarak öğrencilerin gelişimlerine daha fazla katkı sağlaması ve web tasarımıyla ilgili olarak daha fazla bilgi edinerek daha verimli olmalarını sağlamak amacıyla seçilen ilk 30 öğrenciye Ankara'da verilen eğitimle etkisi artırılmıştır. Eğitim alan 30 öğrenciden web sitelerini tekrar tasarlamaları istenmiş ve seçilen ilk 10 öğrencinin juri üyelerine sunumlarını yapması sonucu dereceye giren öğrenciler ödüllendirilmiştir.

“Anlat Okulunu 04'' de neler yaptık:

Gösterilen yoğun istek sonucu Anlat okulunu 4. yılında yine Milli Eğitim Bakanlığı’nın desteğini alarak Türkiye’deki yatılı ilköğretim okullarına ve ilkokullara ulaşmıştır.

-Yapılan değerlendirme sonucu birçok katılım arasından 20 farklı şehirden 20 farklı öğrenci seçilerek ODTÜ'de 3 gün ağırlanmıştır.

-Ağırlanma sırasında sadece odtü değil Anıtkabir, hayvanat bahçesi, meclis gibi öğrenciler için önemli mekanlar gezdirilmiş,Ankara da tanıtılmıştır.

-Gelen öğrencilere daha önceki senelerde olduğu gibi Microsoft teknik anlamda eğitimvermiştir. Teknik alanla yetinmeyip "sunum nasıl yapılır" gibi sosyal yönü geliştirici .eğitimlerde verilmiştir.

-Büyük firmaların, çeşitli editörlerin ve Milli Eğitim Bakanlığı’ndankişilerin ve bizim de içinde bulunduğumuz juri dereceleri belirlemiş HP bu öğrencilere hediyeler vermiştir.

“Anlat Okulunu 5"te neler yaptık:

-Amaçlarımız dahilinde daha büyük bir öğrenci kitlesini internet kullanımı ve web sitesi tasarlamaya teşvik etmek ve onlara teknoloji kavramını sevdirmeye çalışmak için Anlat Okulunu isimli web sitesi tasarlama yarışması yine gerçekleştirirldi.

- Ankara'da eğitim seminerleri ve sosyal ve kültürel faaliyetlerden oluşan bir kamp yapıldı ve başvurulardan dereceye giren İlköğretim Okullarından gelen 25 öğrencinin bu kampta kendini geliştirmesine fırsat sunuldu.

-Kamp sonunda jüri karşısında yapılan final töreniyle de dereceye giren öğrencilerimiz ödüllendirildi.

Ayrıntılı bilgi için

tıklayın